Jaká je možnost prevence a přírodní léčby?
Prevence křečových žil je prakticky nemožná, pokud jsou dány genetické dispozice nebo nastanou prudké hormonální změny v organismu je těžké křečovým žilám předcházet. Je však možné mírnit jejich příznaky, poněkud zamezit únavě nohou, chránit nohy určitými opatřeními. Jestliže se však křečové žíly i přes všechny snahy objeví a zhoršují, je nutné přistoupit k jejich léčbě, ať už konzervativním způsobem nebo radikálně. Mezi přírodní léčbu můžeme počítat doplňky stravy, které mohou ovlivnit cirkulaci krve, zpevnění žilních stěn, vitamíny a minerály.
Účinné mohou být tzv. bioflavonoidy. Volně k dostání jsou i různé masti a krémy, které uleví pocitu těžkých nohou a pomáhají prokrvovat dolní končetiny. Jako velmi vhodné se považuje nošení speciálních punčoch, který mají kompresivní účinek.
K problematice křečových žil je třeba přistupovat komplexně. Rozvoji tohoto onemocnění může zabránit či jej zpomalit změna životního stylu, dodržování určitých pravidel.
- Nošení vhodné obuvi. Nejsou vhodné boty na podpatku, příliš úzké a tvrdé boty.
- Kompresivní punčochy. Pokud se objeví křečová žíla, je dobré ji stáhnout speciálními punčochami.
- Střídání pohybových aktivit. Příliš dlouhé stání či sezení není pro krevní oběh v dolních končetinách vhodné.
- Vyvážená strava s obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny (otruby, pohanka, celozrnné těstoviny a pečivo, luštěniny, citrusové plody, bobulovité ovoce, jablka, česnek, listová zelenina, ořechy a semínka). Konzumace přepálených tuků, konzervovaných potravin, sacharidů v podobě buchet, sušenek a zákusků není dobrá. Doporučuje se i tabáková a alkoholová abstinence. Při přípravě jídla je třeba omezit solení.
- Střídavé koupele. Sprchování nohou slabším proudem střídavě teplou a studenou vodou dělá nohám velmi dobře, prokrví je a napomáhá správnému krevnímu oběhu.
- Obrácené polohy. Cvičení či relaxace s nohami nahoře je vhodné pro zlepšení zpětného toku krve, tedy směrem k srdci. Patří mezi ně jízda na kole se zvednutými dolními končetinami, svíčka, leh či sed, kdy jsou nohy nad úrovní těla. Pro procvičování nohou s žilní nedostatečností existuje celá řada cviků, kroužení, kmitání aj., vždy s končetinami zdviženými vzhůru.
- Vhodný sport a pohybová aktivita. Doporučuje se chůze, lehký běh, tanec, jízda na kole, plavání, turistika. Přílišné posilování není vhodné.
- Relaxace. Denní relaxace (nejméně 15 min.) s polštáři podestlanými končetinami. V zaměstnání, které je náročné na nohy, krátké přestávky s vhodnými cviky.